Venedik’te Otopark İpuçları

Venedik yaz sezonunda Venetto bölgesinin en çok ziyaretçi toplayan şehirleri arasında yer alıyor. Venedik’in içerisine araç girişinin yalnızca çok küçük bir bölgeye kadar olması da şehirde araç park alanlarının ulaşılabilirliğini güçleştiriyor.

Venedik, karaya Ponte della Libertà ile bağlanıyor ve araç girişi yalnızca Piazzale Roma ile Santa Chiara bölgesine kısmen yapılabiliyor. Bu bölgelerde çok sayıda otopark bulunuyor fakat sezon içerisinde yoğunluğa bağlı olarak bu bölgelerde park yeri bulmanız güç olabilir. Ayrıca merkezdeki otoparkların bir çoğundan sonra yürüme mesafesi bulunuyor ve ücretleri bir hayli yüksek.

Venedik içerisinde bulunan otoparkların günlüğü uzaklığına bağlı olarak 15 Euro ile 35 Euro arasında değişkenlik gösteriyor. Bu otoparkların bazıları için önceden rezervasyon yapabilirken bazıları için yapamıyorsunuz. Bu sebeple düşük fiyatlı otoparklarda yer bulamama ihtimaliniz artıyor. İnanın böyle mucizevi bir şehre giriş yaptığınızda yapmak isteyeceğiniz ilk şey aracınızdan bir an önce kurtulmak…

Şehir merkezindeki otoparkların yetersizliği sebebi ile Ponte della Libertà bağlantı bölgesinde (Liberta’ Righi istasyonu çevresinde) bir çok alternatif otopark ve karavan parkı mevcut. Bu bölgeden Venedik’e giden bütün otobüsleri kullanabilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 5 dk sürüyor ve otoparklar ile durak arası yaklaşık 3 dk yürüme mesafesinde. Öncelikle bu bölgedeki otoparklar birbirine çok benziyor. 24h kamera denetiminde ve kapıda bir görevli yer alıyor. Biz Venedik ziyaretlerimizin tümünde, otopark olarak bu bölgede yer alan Venice City Park‘ı tercih ettik ve hiçbir sorun yaşamadık. Ziyaret öncesinde buradan rezervasyon yapmanızı öneriyoruz. Günlük otopark ücretinin 2022 yılında 5.5 Euro olduğunu da belirtmeden geçemeyiz.

Otopark, ticket sistemi ile kontrol ediliyor ve girişte makineden aldığınız bileti çıkış sırasında aynı makineden ödeyerek çıkış yapmanız gerekiyor. Kapıdaki görevliden otobüs bileti temin edebilirsiniz. (2 binişlik otobüs bileti 3 Euro, 2022). Şunu da belirtmeden geçemeyiz, İtalya’da toplu taşıma işletmeciliği ACTV firmasının denetiminde özelleştirilmiş ve görevliler bilet basıp basmamanızı dert etmiyor 🙂 Dönüş için Liberta’ Righi istasyonuna (Köprüden sonraki ilk durak olarak şoföre sorabilirsiniz) giden otobüsleri (örneğin 7 numara) tercih edebilirsiniz.

Eğer bu bölgedeki otoparklar konusunda içiniz rahat etmez ise alternatif olarak Mestre içerisinde yer alan özel otoparklardan ya da otellerin bünyesinde bulunan otoparklardan hizmet alabilirsiniz. Belirtmek isteriz ki Mestre içerisinde de otopark ücretleri 20 Eurodan başlayan fiyatlar ile sunuluyor. Bazıları Venedik’e shuttle hizmeti de sunuyor. Fakat en hızlı ulaşımı Liberta’ Righi istasyonu çevresinde yer alan otoparklardan sağlayabileceğinizi garanti ederiz. Çok hızlı bir şekilde Venedik’e giriş yapıp muazzam güzelliğin keyfini çıkartabilirsiniz.

Konum bilgileri için Venedik yazımızdaki Konumlar ve Ulaşım Önerileri bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

Herkese Venedik’te keyifli bir gezi dileriz.

Sevgiler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.