Belgrad

Belgrad Gezi Rehberi: Belgrad’da Gezilecek Yerler, Mekânlar ve Yeme-İçme Önerileri

Sırbistan’ın başkenti olan ve yerel dilde Beyaz Şehir ismiyle anılan Belgrad, son zamanlarda özellikle vizesiz ve ekonomik olarak seyahat etmek isteyen pek çok gezginin uğrak noktası olmuş durumda. Konumu itibariyle tarih boyunca savaşlardan ve yıkımlardan fazlasıyla etkilenmiş olan şehir, yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen kendisine özgü birçok yapısını korumayı başarmış ve gerek tarihi gerekse de kültürü ile bugün Avrupa’nın en fazla ziyaret edilen yerlerinden biri.

Belgrad,  Eski Şehir (Stari Grad) ve Yeni Şehir (Novi Grad) olmak üzere iki ana bölgeye ayrılıyor. Turistik mekânların ve gezilecek yerlerin tamamı kentin Stari Grad bölgesinde yer alıyor. Novi Grad ise daha çok alışveriş merkezlerinin ve modern yapıların olduğu bir bölge.

Belgrad yılın her mevsiminde ziyaret edilebilir ancak kışları oldukça yağmurlu olduğu için ilkbahar ve yaz ayları bize göre daha uygun. Şehri gezmek için 2-3 günlük süre yeterli.

Belgrad’a gittiğinizde şehir içi ulaşımı otobüs veya tramvaylar ile yapabilirsiniz. Tramvaylar sadece belirli bölgelere gitse de, otobüsler ile istediğiniz her yere ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Bu arada küçük bir uyarı yapalım; toplu taşımada kullandığınız biletleri yolculuğunuz boyunca mutlaka saklayın çünkü bilet kontrolü yapılıyor. Bilet gösteremezseniz para cezası yiyebilirsiniz.

Hadi gelin, Belgrad’ı birlikte keşfedelim!

KONAKLAMA ÖNERİMİZ / HOTEL REX

Hotel Rex

3 günlük Belgrad gezimiz öncesinde yaptığımız araştırma sonucunda Hotel Rex’i bulduk. Burası genelde Belgrad’da 1-2 gün kalacak olanların veya Belgrad’da hiç kalmayıp, Türkiye ya da farklı ülkelere gidenlerin Sırbistan’dan geçerken yol üstü konaklama yeri olarak kullandıkları bir otel. Bu anlamda bakıldığında otel gayet güvenli.

Şehir merkezinde bulunan otel, aynı zamanda gezilecek yerlere de yakın. Eski bir otel olduğu için eşyalar ve odalar baya yıpranmıştı ama kısa süreli konaklayacağımız için bu bizi rahatsız etmedi. Konaklamaya kahvaltı dâhildi ve kahvaltı oldukça zengindi. Börek, poğaça, kek gibi Türk mutfağından alışık olduğumuz hamur işleri ağırlıktaydı.

Sırbistan’a özel aracımızla gittiğimiz için gezdiğimiz diğer yerlerde olduğu gibi otopark burada da bizim için çok önemliydi. Otel otopark konusunda oldukça güvenli ve çalışanlar bu konuda çok yardımcı oldular.

Tüm bu olumlu özelliklerinin yanında otelin fiyatı gayet uygun. Belgrad gezinizde güvenle tercih edebileceğiniz bu otelin web sayfasına http://www.hotelrex-belgrade.com/en/ adresinden ulaşabilirsiniz.

EN POPÜLER YERLER

1. Kale Meydanı (Kalemegdan)

Tuna ve Sava Nehirleri’nin kesiştiği tepede konumlanan park meydanı ve içerisinde yer alan Belgrad Kalesi, Belgrad’da gezilecek yerlerin başında geliyor. Burada ilk yerleşim M.Ö. 3. yüzyılda bir Kelt kabilesi tarafından kurulmuş. Daha sonra Romalıların yerleştiği bölgeye, 1521 yılından itibaren de Osmanlılar hâkim olmuş.

Kalenin yanı sıra meydan içinde çok geniş bir alana yayılan park, askeri müze, hayvanat bahçesi, sanat merkezi ve ünlü kişilerin heykelleri de yer alıyor ve hepsi görülmeye değer.

2. Knez Mihailova Caddesi
Knez Mihailova Caddesi

Her şehrin İstiklal Caddesi’ne benzeyen, trafiğe kapalı ünlü bir caddesi mutlaka vardır. Knez Mihailova Caddesi de Belgrad’ın en ünlü caddesi. Caddenin geçmişi kentin Roma hâkimiyetinde olduğu döneme kadar uzanıyor. Cafe, restoran, sokak müzisyenleri, mağaza ve hediyelik eşya satan dükkânların sıralandığı 1 km uzunluğundaki bu caddede yürüdükten sonra burada bulunan cafelerden birinde kendinize bir kahve molası verebilirsiniz.

3. Skadarlija
Skadarlija

Belgrad’ın Eski Şehir bölgesinde yer alan Skadarlija, aslında 400 metre uzunluğundaki bir cadde. Arnavut kaldırımlı, trafiğe kapalı ve sıra sıra dizilmiş cafe/restoranlarla dolu olan bu cadde, yerel kültürü ve Sırp mutfağına ait yemekleri oldukça iyi yansıtıyor. Biz Skadarlija’yı genel görünümü itibariyle Urla’daki Sanat Sokağı’na; canlılığı ve eğlence hayatıyla da Alaçatı’ya benzettik. Belgrad’a gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri olduğunu düşünüyoruz.

4. Aziz Sava Katedrali (Church of Saint Sava)
Aziz Sava Katedrali

Bu Ortodoks kilisesi, Sırp Ortodoks Kilisesi‘nin kurucusu olan Aziz Sava’ya ithaf edilmiş. Aziz Sava Katedrali, teknik olarak bir katedral sayılmasa da, büyüklüğü ve önemi nedeniyle katedral olarak anılıyor. Dış görünüşü itibariyle Ayasofya’yı andıran kilise, şehrin en işlek yerlerinden biri olan Slavija Meydanı’na çok yakın.

5. Cumhuriyet Meydanı (Trg Republike)
Cumhuriyet Meydanı

Skadarlija Caddesi’nin başlangıcında yer alan Cumhuriyet Meydanı, Eski Şehir bölgesinin merkezi sayılıyor. Ulusal Tiyatro (Narodno Pozorište u Beogradu), Ulusal Müze (Narodni Muzej) ve Mihailo Obrenović Anıtı’nın yer aldığı meydan, aynı zamanda Belgrad’da yaşayanların buluşma noktası konumunda.

6. Sırbistan Ulusal Müzesi
Sırbistan Ulusal Müzesi

1844 yılında kurulan müze, Cumhuriyet Meydanı’nda yer alıyor. Ülkenin en eski müzesi olma özelliğini taşıyan Ulusal Müze’de Osmanlı, Balkan, Yugoslav ve Sırp sanatçıların eserlerinin yanı sıra Antik Çağ ve Orta Çağ’a ait pek çok eser de sergileniyor.

7. Nikola Tesla Müzesi

Günlük hayatta kullandığımız çoğu icadın mucidi olan Sırp asıllı bilim insanı Nikola Tesla adına 1952 yılında yaptırılan müze, Belgrad gezinizde gitmeniz gereken en önemli yerlerden biri. Müzede Tesla’nın çalışmalarını ve hayatını anlatan 160 binin üzerinde orijinal doküman, 2 binden fazla kitap ve dergi ile çok sayıda fotoğraf, çizim, plan ve alet sergileniyor. Bu koleksiyonun yanında Tesla’nın hayatına ve buluşlarına dair Sırpça ve İngilizce olarak dinleyebileceğiniz bilgisayar destekli interaktif gösterimler de yapılıyor.

Müzenin girişi ücretli ve her gösterimde belli sayıda kişi içeri alınıyor. Bu nedenle de müze önünde sıra oluşabiliyor. Ancak böylesine önemli bir insanın teknolojiye olan katkılarını anlayabilmek için kesinlikle beklemeye değer!

8. Taş Meydan (Tasmajdan)

Meydanın bulunduğu alan, Roma döneminde şehrin inşası için gerekli taşların çıkartıldığı bir ocakmış. Bu nedenden dolayı Osmanlı’nın kente hâkim olduğu dönemden itibaren alan şimdiki ismiyle anılmaya başlanmış. Meydanda yer alan en önemli yapı ise Aziz Mark Kilisesi. Kiliseyi ziyaret ettikten sonra meydanın yemyeşil bahçesinde kısa bir yürüyüş de yapabilirsiniz.

9. Aziz Mark Kilisesi (St. Mark’s Church)

Taş Meydan’ın içinde yer alan Aziz Mark Kilisesi, 1940 yılından bu yana Ortodoksların ibadet yeri olarak hizmet veriyor. Sırbistan Ulusal Meclisi’ne (Dom Narodne Skupština) yakın bir konumda olan kilisenin içinde İmparator Stefan Dušan’ın mermerden yapılma mezarı, Stefan Lazarević’e adanan sunak ve dini objelerden oluşan zengin bir koleksiyona sahip kilise hazinesi de bulunuyor.

10. Zemun Bölgesi
Zemun Bölgesi
Zemun Bölgesi

Tuna Nehri boyunca, Kalemegdan’ın tam karşısında uzanan bölge olan Zemun, 1934 yılına kadar bağımsız bir yerleşim statüsündeymiş ve günümüzde sınırları içerisinde barındırdığı kültürel ve tarihi yapılarla Belgrad’ın en popüler bölgeleri arasında gösteriliyor.

Neolitik Çağ’dan bu yana Kelt ve Roma medeniyetleri başta olmak üzere çeşitli topluluklar tarafından yerleşim alanı olarak kullanılan Zemun Bölgesi, eğlenceli meydanları, daracık arnavut kaldırımlı sokakları, cafe ve restoranları ile Belgrad’ın en popüler noktaları arasında. Ayrıca bu bölgeye geldiğinizde Gardoš Tepesi’nde yer alan Gardoš Kulesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Kule, Osmanlı’ya karşı verilen özgürlük mücadelesine önderlik eden Janko Sibinjanin anısına dikilen 4 milenyum kulesinden biri.

EN POPÜLER MEKÂNLAR VE YEME-İÇME ÖNERİLERİ

Belgrad çoğu Avrupa şehrine kıyasla oldukça uygun fiyatlı bir şehir olduğu için, bu şehirde kendinize çokça yeme içme alternatifi bulabilirsiniz. Üstelik yemeklerin çoğu Türk mutfağına oldukça yakın bir lezzette. En sevdiklerimizi sizler için listeledik.

1. Vapiano

İlk olarak Prag’da denediğimiz bu zincir İtalyan restoranına, Belgrad’da da rastladık. Pizza ve makarnaları baya iyi. Daha önce Prag’da deneyip çok sevdiğimiz için Belgrad’da da riske girmeden ilk yemeğimizi burada yedik. Yerel yemekleri sevmeyenler için güzel bir alternatif olabilir.

2. Skadarlija Bölgesi’ndeki Yerel Restoranlar
Sesir Moj

Skadarlija, yerel restoranlar, cafe ve barlar konusunda öylesine zengin ki, burası adeta Belgrad’ın kalbi konumunda. Burada en beğendiğimiz mekânlar Tri Sesira, Dva Jelena ve Sesir Moj oldu. Bu restoranlarda Belgrad’ın ünlü yerel yemekleri olan Ćevapčići, Shopska ve Gibanica gibi lezzetleri tadabilirsiniz. Bu arada Ćevapčići İnegöl köftesine benzeyen bir köfte, Shopska çoban salatasına benzeyen bir salata ve Gibanica ise su böreğine benzer bir börek. Hepsi de çok lezzetli. 🙂

3. Pekara Toma
Pekara Toma

Burası sandviç, börek, poğaça, dilim pizza, kurabiye gibi atıştırmalık hamur işi lezzetlerini bulabileceğiniz, ayakta yiyebileceğiniz bir pastane/fırın. Gezerken karnınız acıktığında vakit kaybetmemek için hızlıca uğrayabileceğiniz iyi bir alternatif.

4. Koffein

Skadarlija’da bulunan Koffein, güzel kahveleri ve tatlı atıştırmalıkları olan bir mekân. Fiyatları da gayet uygun.

5. Blaznavac
Blaznavac

Blaznavac, çok hoş bir dekorasyonu olan cafe/bar. Sırbistan’ın yerel birası Jelen’i burada uygun fiyata tadabilirsiniz. Turistlerden ziyade yerel halkın uğrak yeri olan bu mekân, Belgrad gezi listenizde mutlaka yer almalı.

Belgrad için şahaneydi diyemeyeceğiz. Yukarıda anlattığımız gezilecek yerler elbette güzel ancak şehrin bakımsız, gelişmemiş yerleri de oldukça fazla. Gene de Sırbistan’a vizesiz seyahat etme imkânı ve diğer Avrupa şehirlerine göre daha uygun olması sebebiyle mutlaka gidilmesi gereken bir yer olduğunu düşünüyoruz. Özellikle yurt dışına ilk defa gidecek olanlar için iyi bir başlangıç olabilir.

Belgrad’ı bizim gözümüzden anlatmaya çalıştık.

Herkese Belgrad’da keyifli bir gezi dileriz.

Sevgiler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.